Malediwy raj na Ziemi czy nudy ?
Malediwy raj na Ziemi czy nudy ?

Malediwy raj na ziemi czy nuda.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że dość długo myślałam nad treścią tego bloga. Nie chcę tutaj nikogo przekonywać czy też zniechęcać do tego kierunku, ale chcę bez owijania w bawełnę naświetlić czego po tych Malediwach możecie się właściwie spodziewać. Są zwolennicy, ale też masa ludzi uważa, że Malediwy to nuda i nie ma tam zupełnie co robić. Oczywiście każdy ma prawo do swoich odczuć i podejścia, bo przecież nie każdy lubi to samo. Jeżeli jednak ten kierunek chodzi Wam po głowie, ale nie potraficie się zdecydować to może ten wpis ułatwi Wam sprawę, chodź i tak stwierdzam, że zawsze najlepiej sprawdzić samemu i mieć już własne zdanie w tym temacie. Dla lepszej klarowności tekstu podzieliłam go na taki spis odpowiedzi najczęściej zadawanych pytań odnośnie tego właśnie kierunku. Malediwy czy to faktycznie raj na Ziemi? Byłam na Malediwach już kilka razy i za każdym razem mam to samo odczucie zachwytu. Zaczniemy od tego, że Malediwy to zbiór wysp, głównie atoli, które robią wizualnie serio dobrą robotę. Widziane z góry zapierają dech w piersi dzięki swoim kształtom, odcieniom wody, bieli piasku. Każda wyspa niby taka sama a jednak zupełnie inna. Piękne białe plaże, czysta i ciepła woda w połączeniu z egzotyczną roślinnością potrafi cieszyć oko. Dla mnie to raj! Ale ten z tych egzotycznych bo oczywiście bajkowych miejsc na świecie jest cała masa. 

   

  

 

Przeloty i hotel

Jedne z trudniejszych pytań? Dlaczego? Już tłumaczę! Połączeń na Malediwy jest kilka np. z Warszawy lecieć można przez Dubaj lub Doha tak samo np. z Berlina. Wszystko zależy od Was podróżujących skąd jest dla Was wygodniej. Niezmienne pozostaje to, że wyprawa na Malediwy to 24 godzinna podróż, przeloty przesiadkowe a i jeszcze transfery do hoteli, które odbywają się również na różne sposoby, ale do tego dojdziemy w dalszej części. Najczęściej pytacie o ceny biletów lotniczych: nie potrafię Wam odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nie ma stałego cennika. Jednak ceny najtańszych biletów (przy wcześniejszym terminie rezerwacji) może zaczynać się od kilkuset złotych a kończyć na tysiącach. Skąd taki rozstrzał cenowy? Wszystko ma znaczenie: okres wylotu, linia lotnicza, klasa lotu, ilość podróżujących, okres zakupu biletu itd. Jak wybrać hotel. Kolejne pytanie, na które to Wy jako podróżujący musicie znać odpowiedź. Można wybrać hotel samodzielnie np. na booking.com lub udać się do biura podróży i tam zapoznać się z ofertami , co jest na pewno dużo łatwiejsze, jeżeli nie macie doświadczenia w częstym lataniu i wolicie być pod opieką biura podróży, które wszystkim się zajmie od A do Z. Wybór samych hoteli na Malediwach jest spory i są one bardzo zróżnicowane od 3 gwiazdek do 5 czyli od tych faktycznie atrakcyjnych finansowo do tych gdzie za dobę możemy zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. To również musi być Wasza decyzja i to Wy najlepiej wiecie na co możecie sobie pozwolić. l Teraz w czasie całej pandemii nie można przemieszczać się z hotelu do hotelu tak jak można było to robić jeszcze rok temu. Więc wybierając hotel musicie być świadomi, że spędzicie tam cały pobyt bez opcji opuszczania wyspy z wyłączeniem wycieczek organizowanych przez hotel.Planując wakacje na Malediwach nie musicie posiadać wizy, wystarczy ważny paszport min 6 miesięcy, biletu powrotnego i rezerwacji hotelu. W trakcie kontroli paszportowej na lotnisku w Male otrzymujemy bezpłatny stempel, który zezwala na wjazd i pobyt do 30 dni.

Transfer do hotelu

Transfer do hotelu jest przeważnie w cenie rezerwacji hotelu, jednak mogą istnieć odstępstwa, przy wyborze hoteli z tanimi noclegami np. na tubylczych wyspach, gdzie też oferowane są noclegi dla turystów. Transfery bywają różne. Do bardziej oddalonych wysp najwcześniej goście i bagaż transportowani są przez małe samolociki zwane hydroplanami loty trwają do 60 min, może być też transport łodzią lub potrzebny kolejny lot liniami Malediwskimi na inną większą wyspę gdzie odbiera Was ktoś z hotelu i dalej płynięcie łodzią. Tutaj opcji jest sporo i wszystko zależy od odległości hotelu od głównego lotniska w Male. Jednak o tym wszystkim informowani jesteście przez hotel.

 

Czy hotel jest duży i czego możemy się spodziewać?

Każdy hotel to przeważnie prywatna wyspa, czyli trafiamy na wyspę, na której znajdują się wszystkie pokoje (domki na plaży, domki na wodzie, bungalowy itd.) Jako goście hotelowi mamy prawo poruszać się po całej wyspie, korzystać z dostępnych atrakcji (korty tenisowe, siłownie, place zabaw, punktu medycznego, SPA, centrum sportów wodnych, boiska do piłki nożnej, stołów do ping ponga itp.) oczywiście znajdziemy też kilka restauracji, bary, baseny, leżaki, hamaki ,wszystko do dyspozycji gości. Dodatkowo często pojawia się też opcja przemieszczania po wyspie rowerami meleksami i oczywiście pieszo. Wielkości hoteli oczywiście różnią się, gdyż nie każda wyspa jest sobie równa.

 

Domek na wodzie czy domek na plaży?

Osobiście przetestowałam oba warianty i wybór nie jest taki prosty. Domki na plaży są dużo przyjemniejsze dla osób, które kochają widok na palmy i biały piasek. Jest też dużo fajniejszą opcją dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ odchodzi strach, ze wpadną do wody tak jak może mieć to miejsce w domkach na wodzie. Słyszałam też o tym, że nie każdy hotel zgadza się na zakwaterowanie rodzin z małymi dziećmi w domkach na wodzie, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Domki na plaży najlepsze, ale trochę droższe są w pierwszej linii brzegowej z bezpośrednim widokiem na plażę. Wybierając ten rodzaj zakwaterowania musicie być świadomi obecności w domku nie tylko komarów, ale też mrówek, karaluchów i gekonów! Jest to całkiem normalne jednak wole ostrzec osoby o mniejszej tolerancji na te stworzenia! Dużym plusem i fajnym urozmaiceniem jest opcja otwartej łazienki. O ile całe pomieszczenie sypialniane jest pod dachem o tyle łazienka jest częściowo pod gołym niebem. Będąc w czterech hotelach, których nazwy znajdziecie na końcu wpisu spotkałam się z tym rozwiązaniem, w każdym z nich.

 

Domki na wodzie to zupełnie inny klimat. Mój ulubiony, ale znam ludzi dla, których ten typ zakwaterowania był męczarnią. Domki stoją na palach zanurzonych w wodzie więc w nocy, przy dużych falach ich rozbijanie się może powodować hałas przy, którym nie każdy potrafi spokojnie spać. Jednak to chyba jedyny minus. Wrażenie robi prywatny basen wychodzący w krajobraz oceanu, do tego wiszące hamaki i leżaki, bezpośrednie zejście do wody gdzie można ponurkować. Dla mnie czad ! Wiele hoteli oferuje też specjalne basenowe śniadania, które ostatnimi czasu stały się dość popularne nie tylko na Malediwach.

 

Atrakcje i wycieczki

Według mnie atrakcji tutaj nie brakuje. Każdy kurort hotelowy oferuje wycieczki (oczywiście dodatkowo płatne), wypożyczenie sprzętu wodnego, wycieczkę na łowienie ryb, spędzenie kilku godzin na bezludnej wyspie, nauka nurkowania, skutery wodne, wszelkie wodne atrakcje nie stanowią tutaj problemu. Możecie wyruszyć na poszukiwanie delfinów, płaszczek czy żółwi. Nurkować z butlą na pobliskich rafach...pod tym kątem nie będziecie się nudzić. 

 

Wyżywienie

Jeżeli planujecie wakacje rodzinne to zdecydowanie polecam opcje wyżywienia All-inclusive, przy dzieciach i większej liczbie osób wychodzi to dużo taniej niż sama opcja HB. Pamiętajmy, że Malediwy to kraj wyspiarski i praktycznie 99% produktów jest eksportowana z innych miejsc co ma automatyczny wpływ na ceny. Wyżywienie w hotelach jest na rożnym poziomie jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór jest spory od klasycznych dań po owoce morza i lokalne przysmaki.

 

Walory wizualne 

Dla mnie to zdecydowanie największa atrakcja. Kocham egzotyczny klimat Malediwów i podziwianie błękitnej wody w połączeniu z zielonymi palmami czy zachody słońca sprawiają mi ogromną radość. Jeżeli i Ty lubisz takie wizualne doznania to myślę, że to miejsce Cię zachwyci.

 

 

Flora i Fauna

Na jakie stworzenia możemy natrafić w trakcie pobytu na wyspie? Oczywiście gekony, kraby pustelniki, kraby, nietoperze, papugi. W wodzie zaś spodziewać można się płaszczek, wielu gatunków kolorowych rybek i małych niegroźnych dla człowieka rekinów. Spacer po plaży zapewni Wam zebranie muszelek i to całkiem ładnych, które jednak najlepiej zostawić na plażach niż zabierać do domu. Pamiętajmy, że muszelki jak i koralowce pełnią bardzo ważną rolę w odbudowie oceanicznego ekosystemu. Nie każdy wie, ale Malediwy nie są wyjątkiem w globalnym problemie w sprawie zanieczyszczenia środowiska. Będąc w hotelowych kurortach raczej tego nie odczujecie, gdyż codziennie rano wszystko co ewentualnie ocean wyrzuci na brzeg jest sprzątane u chowane przed oczyma gości. Wybierając się już jednak na wycieczki min na tak zwane bezludne wyspy już niestety nie będziecie uchronieni przed znalezieniem masy plastikowych butelek, metalowych części, plastikowych przedmiotów użytku codziennego, opon i wielu innych. Przyznacie widok średnio pasujący do rajskiej plaży! Niestety prawdziwy. My turyści mamy tutaj bardzo duży wkład w ten problem. Otóż Malediwy posiadają wyspę, na której składają te wszystkie śmieci zostawiane nie tylko przez turystów (np. opakowania po kosmetykach) ale też przez miejscowych. Ewidentnie Malediwy mają problem logistyczny w rozwiązaniu kwestii utylizacji odpadków tak by nie trafiały one do Oceanu. Jeżeli więc macie możliwość to już zabierając puste opakowania po swoich kosmetykach do domu przykładacie się do ochrony środowiska w tej części świata!

 

Informacje ogólne

Pogoda na Malediwach jest praktycznie taka sama przez cały rok, możemy więc liczyć na temperatury oscylujące w okolicach 30 stopni.Najmniejsza ilość opadów odnotowywana jest między styczniem a kwietniem, jednak ten okres charakteryzuje się najwyższymi cenami. Od kwietnia do października można spodziewać się trochę opadów i chmur, ale tutaj ceny są już niższe. Ta pogoda jednak nie jest wstanie zepsuć nam wakacji, gdyż opady są intensywne, ale krótkie a trochę chmur na niebie może być bardzo przydatne. Miałam okazje być na Malediwach, w każdym z tych okresów i dużo bardziej wole kilka pochmurnych dni, niż całodniowy żar z nieba, który potrafi być męczący. 

Jeżeli zdecydujecie się na wybór hotelu na wyspie lokalnej, czyli na wyspie zamieszkanej przez miejscową ludność to z pewnością nie możecie liczyć na katalogowe wczasy, ale napewno będzie ciekawie i poznacie nie tylko miejscowa kultura, ale też tradycyjną malediwska kuchnie. Hotele, które możecie znaleźć na takich wyspach to przeważnie hotele 2 lub 3 gwiazdkowe, domy gościnne i pensjonaty, dużo skromniejsze, niż te na wyspach z kurortami. Będąc na Malediwach nie musicie też wymieniać waluty na miejscową wystarcza dolary amerykańskie. 

Na jak długo wyjechać na Malediwy?

Według mnie i z mojego doświadczenia najlepiej jest wybrać się na minimum 7 dni. Pamiętajmy jednak o tym, że podróż na Malediwy trwa dobę więc wybierając opcje 7 dni jesteśmy na miejscu tylko 5 dni. W jakich hotelach byłam i czy polecam? ⁃ Kuredu Island Resort ( bardzo przyjemny hotel, dobre jedzenie, przystępne ceny, transfer z lotniska z Male hydroplanem około 45min, pokoje standard dobry. ) ⁃ Lux Ari Atol ( piękna wyspa, pyszne jedzenie, wysoki standard pokoi, transfer z lotniska w Male hydroplanem około 45 min, duży wybór restauracji) ⁃ Ayada ( najbardziej oddalony hotel w jakim byłam na Malediwach. Z lotniska w Male potrzebny był jeszcze 1h lot lokalnymi liniami lotniczymi na inną wyspę, gdzie zabierała nas łódka jeszcze około 40 min rejsu. Sama wyspa piękna, wysoki standard pokoi i hotelu) ⁃ Dusit Thani ( piękna wyspa, dobre jedzenie, dobry standard pokoi, transfer z lotniska w Male hydroplanem 45 min) Ogólnie każdy z wymienionych wyżej hoteli nie zawiódł mnie pod żadnym kątem. Na pierwszych miejscach stawiam jednak Ayada i Lux Ari Atol. Planowanie wyjazdu w czasach COVID 19 To sytuacja dość nietypowa i Malediwy wprowadziły sporo zmian w ruchu turystycznym. Należy przed przylotem wypełnić specjalną ankietę zdrowotną, do której podaje link: https://imuga.immigration.gov.mv/ Należy posiadać przy sobie negatywny wynik testu wykonany do 2-3 dni przed datą przylotu, przetłumaczony na język angielski. W samym hotelu i na wyspie Kię ma obowiązku noszenia maseczek. Rząd Malediwów wprowadził zakaz przemieszczania się z wyspy na wyspę co oznacza, że cały pobyt spędzamy w jednym miejscu. Niektóre linie lotnicze przed wylotem wymagają wykonania testu na obecność wirusa. To również można wykonać na miejscu w hotelu po uprzednim uprzedzeniu. Koszt takiego testu to 150-200 dolarów za osobę. Pamiętajcie też by na bieżąco sprawdzać wszelkie informacje dotyczące ruchu turystycznego w to miejsce. Sytuacja jest dynamiczna i warto trzymać rękę na pulsie co do nowych wprowadzanych wytycznych i obostrzeń. Kochani to tyle co mogę przekazać Wam odnośnie podróży na Malediwy. Dla mnie to jeden z ulubionych kierunków, kiedy nastawiam się na relaks i wypoczynek. Mam nadzieje, że tekst był przydatny i pomoże Wam w podjęciu decyzji odnośnie Waszego wyjazdu w to miejsce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl